O kávě, závislosti a kávovém detoxu (č.1)

káva

Kávový detox. Haha proč? Takový nesmysl! To nikdy neudělám. Nepít kafe? Nikdy! MIluju kafe. Nemůžu bez kafe žít!…

Domácí pákový kávovar je můj nejlepší kamarád. Zkouším různá zrna, z větších i menších pražíren, různé metody zpracování, různá alternativní mléka. 

Tohle je prostě moje kávová láska. A co tady dělá ten narušitel kávový detox? 

Tak pojďme postupně:

Už nějakou dobu dělám vše možné pro své zdraví. Postupně do svého života přibírám zdravé návyky a odstraňuji ty nezdravé. Vše začalo stravou a zpomalením svého života, větším sebe-uvědomováním.  A krok po kroku jdu dále, eliminuji chemii, toxiny, ať jde o kosmetiku nebo smog, umělé svícení apod. ze svého života a snažím se vracet k co největší přirozenosti a tomu, jak je vlastně naše tělo přírodou naprogramováno. A s tím souvisí i zdravý spánek. 

Se spánkem trochu zápasím, ať zkouším všechno možné. Dřív jsem pila kafe jako vodu, ráno, v poledne, večer, kdykoli. Pila jsem ho hodně. Takže moje nervová soustava jela na kofeinové vlně celý den. Měla jsem taky celý den honičku a vnitřní pres, co všechno musím udělat a stihnout a moji produktivitě pomáhal další šálek silné kávy. Večer jsem padla únavou do postele a ráno se total vyřízená probouzela a nedokázala fungovat bez kafe. Nejdřív single espresso, pak dvojité a pak to došlo až tam, že jsem si po hodině až dvou musela dát další double. 

Velmi dobře jsem si uvědomovala svojí závislost na kofeinu. Prostě bez něj jsem měla totální depku den. Kdykoli jsem někam jela přes noc, první, co jsem řešila – “dám si tam někde kafe? Nebo si přivezu svojí kávu? Nebo rovnou moka konvičku?” Na víc dní jsem si dokonce balila Nespresso kávovar a kapsle. A když jsem ráno to kafe neměla, byla jsem jako bez života, unavená, vypnutá, jak chodící troska, co má fakt špatnou náladu.

Bohužel, i když jsem změnila spoustu věcí ve svém životě, s ranním vstáváním mám problém pořád. Spím 7-8 hodin denně. Takový luxus jsem si dovolila až v posledním roce a půl. Poslední kofein posílám do svých žil kolem 15:00. Večer svítím co nejmíň, snažím se nebýt na notebooku ani koukat moc do mobilu. Piju meduňkový čaj. Větrám. Chodím přes den na vzduch, sportuji. Nejím několik hodin před spaním. Občas si vezmu kozlíka. A ráno vstávám jak mrtvola. Unavená a protivná. A první, co jdu udělat, je probudit nejlepšího kámoše – kávovar.

Řekla jsem si, že to zkusím změnit. 

Začala jsem se zajímat o účinky kávy na nervovou soustavu a vlastně mě to docela vyděsilo. Pořád se všude spekuluje o tom, zda je káva zdravá nebo není, zda je zdravější s mlékem nebo naopak.
Uvedu to tedy na pravou míru: 

Káva je zdravá, obsahuje antioxidanty, minerální látky, kyseliny, dobré oleje, a s mlékem se zjemní a není dráždivá pro žaludek. Protože jinak žaludek zakyseluje. Jako s žádnou potravinou, ani s kávou by se to tedy nemělo přehánět. A je to také příjemný společenský rituál. Sbližuje lidi. To se kávě nikdy nevezme.

Vedle toho ale je potřeba vnímat kávu jako stimulant, tedy látku ovlivňující naší nervovou soustavu.

Co káva způsobuje? Oddaluje únavu, zbystřuje myšlení, zlepšuje koncentraci, může způsobovat také pocity euforie, stimuluje ke sportovnímu výkonu, zrychluje tepovou frekvenci, uvolňuje hladké svalstvo, rozšiřuje tepny. U senzitivních jedinců vznikají stavy bušení srdce, třes rukou, nervozita. Káva také zvyšuje krevní tlak – do okamžiku, než si na ní tělo zvykne.

Kofeinu se tělo zbavuje cca 6 hodin po pozření kávy. Při pravidelné konzumaci kávy se stává organismus rezistentní a vzniká závislost.

Protože v těhotenství prochází kofein i placentou, může při nadměrném příjmu kávy dojít ke snížení růstu plodu. Při kojení se kofein dostává do mateřského mléka, dítě pak může být podrážděné a může trpět nespavost. Káva má močopudné účinky, které mohou z organismu odplavovat draslík a zinek a zabraňovat přijímání vápníku a železa. 

Káva neurychluje vystřízlivění. 

Tohle jsou fajn informace, ale co pro mě ale bylo zásadní? To, že moje nervová soustava je nějak přírodou naprogramovaná. Teoreticky bych neměla potřebovat kofein k normálnímu běžnému fungování, k rannímu probuzení se atd. Když dost spím, nežiju v energetickém deficitu, neměla bych přeci stimulant ani potřebovat? Jenže kvůli pravidelnému dlouhodobému pití kávy a tedy konzumace kofeinu, moje nervová soustava postupně otupuje a já se už jenom díky ní dostávám na úroveň, jak bych měla přirozeně fungovat bez ní. 

U neotupělých jedinců má káva právě ony účinky, které jsem psala výše. Ale mě už káva jen dostává do té přirozené hladiny a bez ní jsem výrazně pod tou hladinou. 

A dostáváme se k tomu detoxu, Chtěla bych vám popsat, co se dělo, když jsem se rozhodla kávu vysadit, zlepšit díky tomu vstávání a očistit svojí nervovou soustavu od té otupělosti a rezistence. A že to byla jízda na horské dráze! 

Zajímá vás to? Tak v dalším článku vám to podrobně popíšu. 

CHCETE VYKROČIT ZE ZAČAROVANÉHO KRUHU HUBNUTÍ JEDNOU PROVŽDY?

Komentáře