Základní pravidlo hubnutí aneb co je to kalorický deficit?

Kdo se má v těch pojmech vyznat..? 
Jaký je rozdíl mezi kilojoulem a kalorií? Co je kalorický deficit? Co je bazální metabolismus a k čemu ho potřebuji znát? Je nutné vážit si jídlo? 

Kalorický deficit

Smyslem redukce je dostat se do tzv. kalorického deficitu. Tedy příjem energie z jídla minus výdej energie z aktivit a fungování našeho těla. 

Pokud je příjem energie dlouhodobě nižší než výdej, jsme v kalorickém deficitu, tedy vydali jsme více, než jsme doplnili a hubneme.
Pokud je to naopak, přijímáme dlouhodobě z jídla více energie než vydáváme pohybem, jsme v kalorickém nadbytku a přibíráme. 

Příjem energie < výdej energie = kalorický deficit (hubneme)

Energii přijímáme z veškerého snězeného jídla i vypitého pití. 
Energii vydáváme aktivní energií z pohybu a klidovou energií z toho, že prostě jenom jsme.

Energie se měří v jednotkách kilojoule (kJ) nebo kilokalorie (kCal). 
Platí zde vztah, že 1 kCal = 4,185 kJ. 

Klidová energie/neboli bazální metabolismus (BMR)

Je to energie, kterou naše tělo potřebuje ke svojí činnosti, tedy pro zachování základních životních funkcí (dýchání, trávení, spaní, myšlení, pumpování srdce apod.). 

Je důležité, aby energetický příjem ze stravy nebyl nikdy nižší než je náš bazální metabolismus. Je to zdraví nebezpečné, protože naše tělo by nemělo dost energie na svoje fungování. 

Aktivní energie

Je energie, kterou vydáme nad rámec té klidové. Např. když si jdeme zacvičit, zaběhat, nebo na procházku apod. Když nám naše chytré hodinky ukazují při aktivitě spáleno:

výpočet spálené energie chytré hodinky

Aktivní kilojouly: 2.261 kJ
Kilojoulů celkem: 2.569 kJ

  • Znamená to, že:
  • celkem jsme spálili 2.569 kJ
  • z toho 2.261 bylo aktivitou, tedy silovým tréninkem
  • a zbytek, tedy 308 kj by prostě bylo vydáno tak či tak, i kdybychom leželi na gauči, protože tělo je živé, dýchá, funguje… 

Výdej energie nám dnes již celkem přesně počítají naše chytré hodinky. Ale s příjmem energie to může být obtížnější. Abychom dokázali spočítat, kolik energie přijímáme ze stravy, je potřeba se alespoň v základu orientovat ve výživových hodnotách potravin. Nebo využít služeb nějakého výživového specialisty, který nám s tím poradí. 

Bazální metabolismus (BMR) nám orientačně dokáží ukázat chytré hodinky, přesněji se to dozvíme převážením na speciálních váhách typu inBody či Tanita apod. 

Pokud známe BMR, je potřeba vzít v potaz naší denní aktivitu – z povolání a ze sportu. 

A nastavit tak optimální denní příjem energie dle našeho cíle. 

S nastavením správného příjmu energie nám opět může pomoct výživový specialista, nebo můžeme prohledat internet a najít různé, volně dostupné kalkulačky. Za jejich správnost však nelze dát ruku do ohně. 

Pro ilustraci si můžeme vzít jako příklad mladou ženu, která má BMR 5.600 kJ, tři náročnější tréninky týdně a sedavou práci, chce hubnout, vyšel jí průměrný příjem energie 7.700 kJ denně a dochází zde k pozvolné a dlouhodobé redukci.

7.700 kJ si rozdělí na 5 chodů denně a každé jídlo navaří tak, aby splňovalo vypočítanou energii.
Jak se dá rozdělit tento energetický příjem ze stravy, můžete vidět tady – ukázka z jídelníčku EAT-PLAN vegan:

denní jídelníček EAT-PLAN vegan

Je nutné vážit si jídlo?

Používat při vaření kuchyňskou váhu je noční můrou velkého množství lidí. Popravdě ale na tom není nic tak hrozného, jak se může zdát. Ani to nezabere nic moc času navíc.

Naopak, vážení surovin nám dá nejen jistotu, že nejíme zbytečně moc nebo málo a můžeme si tak naplno užít svojí porci bez výčitek a pochybností, ale také nás to naučí znát velikost porcí.
Umět si představit, co je 50g chleba a co je 100g rýže. A kolik energie z tohoto množství přijímáme. Naučí nás to koukat se na jídlo jiným způsobem. Zdravým způsobem.
A nebojte, vážit stačí zpočátku prvních pár týdnů. Poté už to budeme mít v oku. 🙂

Co je jídelníček EAT-PLAN?

Již předpřipravený jídelníček na 4 týdny, který zadáním vašich parametrů vypočítá váš BMR, potřebný denní kalorický příjem a rovnou přepočte všech 140 receptů tak, aby vám pomohl zhubnout. Dlouhodobě a trvale.

CHCETE VYKROČIT ZE ZAČAROVANÉHO KRUHU HUBNUTÍ JEDNOU PROVŽDY?

Komentáře
  1. Good day! I just wish to give you a huge thumbs up for your excellent information you have got here on this post. I am coming back to your blog for more soon. Good day! I just wish to give you a huge thumbs up for your excellent information you have got here on this post. I am coming back to your blog for more soon. נערות ליווי במרכז

Komentáře nejsou povoleny.